Lidovci a Starostové - promarněná šance?

31.08.2017 | autor: Jan Málek

Během posledních šesti měsíců jsme byli svědky obtížného vzniku koalice mezi KDU-ČSL a hnutím Starostů. Problémem, který se vlekl jako červená nit již od počátku společných jednání a postupně nabíral na síle, byla nutnost dosáhnout ve volbách zisku alespoň 10 % hlasů. Průzkumy veřejného mínění však tento možný výsledek ani v červenci nepotvrdili. Podle průzkumů voliči KDU-ČSL koalici – na rozdíl od orgánů strany, které o ní několikrát nervózně hlasovaly – přijali a podporovali, naopak elektorát STAN koalici nepodporoval, přestože vedení hnutí ji přijalo s mnohem větší ochotou než KDU-ČSL. Desetiprocentní klauzule se stávala stále větším strašákem, o který se média zajímala více než o program a osobnosti nové koalice.

Mezi vyjednavači obou subjektů Pavlem Bělobrádkem a Petrem Gazdíkem byla ústní domluva, že v případě nepříznivého vývoje preferencí by zástupci STAN přešli na kandidátky KDU-ČSL. K tomu nakonec situace dospěla v červenci, kdy KDU-ČSL vyzvala zástupce Starostů, aby kandidovali na lidoveckých kandidátkách a od volby obou subjektů neodrazovali voliče, kteří měli strach, že by jejich hlas propadl. Svou roli v tomto kroku sehrál i dosavadní velmi vlažný přístup STAN ke společné kampani, jejíž tíže ležela na bedrech KDU-ČSL mnohem více, než se čekalo, o čemž vypovídá i nepoměr vynaložených prostředků (KDU-ČSL 8 mil. Kč, STAN 2,5 mil. Kč), který má daleko k domluvenému poměru výdajů ve výši 6:4. Rovněž časté úniky informací z interních jednání do médií vzájemnému vztahu neprospěly.

Hnutí STAN nabídku jít na kandidátky překvapivě odmítlo. Jeho představitelé začali mluvit o lidovecké zradě, což je potřeba důrazně odmítnout, protože o této možnosti věděli dopředu, měli zajištěné férové podmínky a zastoupení na kandidátkách stejné jako v rámci koalice, jediné, co by se změnilo, by byl jen nadpis na volebním lístku. Stejně tak nelze přeceňovat výroky Jiřího Čunka směrem k Andreji Babišovi, zvlášť v kontextu toho, že významný kandidát starostů, podnikatel a filantrop Dalibor Dědek, o pár dní později mluvil o Babišovi podobně. Nabídka ze strany KDU-ČSL byl pragmatický krok ve snaze odbourat zbytečnou překážku, kterou malým stranám postavili do cesty pánové Zeman a Klaus v dobách opoziční smlouvy.

Překvapivé bylo s jakým elánem se STAN vrhl do samostatné kampaně, kdy již několik dní po rozklížení koalice představil nové logo, lídra a hesla. Lze usuzovat, že samostatná kampaň se chystala již několik týdnů dopředu. Stejně tak zaujala i podpora Dalibora Dědka, který nepodpořil koalici, ale až samostatnou kandidaturu hnutí a angažoval se v narychlo vytvářených kandidátkách. STAN i Dědek mluvili o desítkách nových zajímavých osobností, které se o překot hlásí na jejich kandidátky. Nicméně po zveřejnění kandidátek se na nich žádné oslnivě výjimečné osobnosti neukázaly. Sám tolik proklamovaný kandidát a mecenáš Dědek po třech týdnech odstoupil z vedení kandidátky v Ústeckém kraji, což ukazuje na pnutí, které zřejmě kolem jeho osoby v hnutí panuje. Samostatná kandidatura STAN odsunula na vedlejší kolej dosavadního předsedu Petra Gazdíka, který inicioval a vedl jednání s KDU-ČSL. Do popředí se dostal poslanec Jan Farský, který s sebou přivedl i podporovatele Dědka, přestože oba mají rozdílný názor na Andreje Babiše. To se zřejmě stalo jádrem sporů v rámci hnutí, které vyvrcholily odchodem Dědka z kandidátky v den programové konference, což mimochodem zcela zastínilo volební program hnutí.

STAN se svou samostatnou kandidaturou vydává na tenký led, protože dosavadní průzkumy mu přisuzovali pouze 1–2 % hlasů. V případě, že se do Sněmovny nedostane, propadnou jeho hlasy ve prospěch nejsilnějších stran, což je jen voda na mlýn pro hnutí Andreje Babiše, sociální demokraty či komunisty. Nicméně je potřeba ocenit i odvahu vedení KDU-ČSL, že dokázalo zatáhnout za záchranou brzdu i při vědomí již investovaných nemalých prostředků do kampaně. Protože dynamika sporů, které se kolem hnutí STAN objevují, by se jistě naplno projevila v závěru volební kampaně i při společném působení ve Sněmovně. Krok KDU-ČSL vše jen uspíšil.

 

Jan Málek

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

Nosorožčí tragédie

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že hledí na jakousi pozapomenutou návštěvu z třetihor....

k ukončení gender studies v Brně

Ukončení samostatného bakalářského oboru gender studies není špatnou...

Řešme konečně bydlení a platy, ne menšiny

Výsledky voleb v České republice komentoval snad už každý. ,,Vítězství oligarchy,...

Dobré rozhodnutí rakouských lidovců

Výsledky rakouských parlamentních voleb musí působit mimořádně...

Zbytečný festival

Snáď prvý raz sa obe strany "konfliktu" zhodnú na názve akcie...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!